Nyhed

fredag 28. september

Af webmaster
Under Ikke kategoriseret,Klubben

Følger du med i debatten om Lyngby Stadion i DGO?

Følger du med i debatten om Lyngby Stadion i vores lokalavis Det Grønne Område? – enten i den trykte udgave eller online på lyngby-taarbaek.lokalavisen.dk.

Senest læsebrev fra den 26. september har titlen Kære kommunalpolitiker, slå ikke atletikken ihjel! og er skrevet af formanden for Dansk Atletik Forbund Lars Vermund. Det er en stor hjælp for Trongårdens IF af Lars Vermund og DAF på denne måde støtter op om klubbens kamp for at råbe politikkerne på rådhuset op og bevare atletikken i Lyngby.

Den 14. september bidrog Finn Smidt til debatten med læserbrevet Findes der ”Rettidig Omhu” i Lyngby?, der var formuleret som et åbent brev til Kommunalbestyrelsen i Lyngby-Taarbæk Kommune. Hen over sommeren har også både Lisbeth Jørgensen og Allan Prier bidraget med læserbrevene Lyngby Stadion sagen – set fra brugernes side og LTK yder aktiv dødshjælp til Trongårdens IF.

Klubben har også fået opbakning fra bla. en forælder til en af klubbens ungdommere med læserbrevet Skån Lyngby Atletikstadion.